S online projektom v našej Materskej škole Diviaky Buď online a zapoj sa! sme vás už zoznámili. V rámci neho sme si pripravili ďalší tradičný ľudový zvyk, a to vynášanie Moreny/Murieny. Tentoraz nám s programom a celým sprievodom pomohli žiačky zo SOŠ pedagogickej v Turčianskych Tepliciach.
Sme obyčajná základná škola, aj napriek tomu, že všetci naši žiaci pochádzajú z marginalizovanej rómskej komunity a mnohí z nich aj zo sociálne znevýhodneného prostredia. Posledné dva školské roky neboli pre nikoho jednoduché, ani pre nás.
Celý príbeh začal v piatok 13. marca 2020, keď sme všetci učitelia „nalepení“ na monitore počítača a s napätím počúvali, čo sa bude diať. Vtedy sme ešte vôbec netušili, kam nás učiteľov, ale i žiakov a ich rodičov posunie táto zvláštna doba, ktorú ešte nikto nikdy v školstve nezažil.
Projekt nášho občianskeho združenia CITY KIDS – SVET NAŠIMI OČAMI je určený pre všetky deti, ktoré sa potrebujú zorientovať v online svete. Naším cieľom je deťom priblížiť témy, ktoré v tejto dobe ovplyvňujú ich osobnosť a budujú vlastnosti, ktoré ich formujú ako človeka.
Tento príbeh sa tak trochu napísal sám. Pred približne 2 rokmi, na nás zo všetkých strán útočil Covid a všetci sme sa ocitli doma. Deti bez kamarátov, spolužiakov a učiteľov, učitelia bez kolegov a detí...
Obdobie lockdownu, ktoré presunulo školu domov, nám ukázalo, že by sme sa mali naučiť spomaliť, byť trpezliví, tolerantní a vážiť si obyčajné veci. Zvykali sme si na život s obmedzeniami.
Na počiatku bol chaos. Začiatky dištančného a online vzdelávania, kedy sme sa učili na vlastných chybách metódou pokus-omyl, boli spojené s hľadaním správnej formy. O online vzdelávaní sme predtým veľa nevedeli, ani o platformách, ktoré sú k dispozícii.
Sme Školský klub detí Fatima pri Cirkevnej základnej škole sv. Gorazda v Námestove. V tomto školskom roku nás navštevuje 110 detí, ktoré sú podľa ročníkov zaradené do piatich oddelení pod vedením kvalifikovaných vychovávateliek.
V čase Fašiangov nesmie chýbať fašiangová zábava. Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde. Na karnevalovú zábavu sme sa pripravovali počas celého týždňa. A aj napriek prísnejším protipandemickým opatreniam sme si našu tradičnú fašiangovú zábavu zorganizovali, ...
Prácu si plánujem vopred, ale človek mieni a pandémia to zmení. Takto akosi sa to stalo aj nám, teraz už tretiakom. Na začiatku roka som si naplánovala divadielko Červená čiapočka. Žiaci si sami nahlásili, kto ktorú postavu dostane a zvládne.
Vždy to tak bolo a vždy bude, že charaktery ľudí sa prejavia v ťažkej, náročnej životnej situácii. Takou situáciou je aj 2 roky trvajúci boj s vírusom, ktorý zasiahol viac-menej každého z nás obmedzeniami, stratami, strachom, ale aj úctou, porozumením a vďakou.
Ďaleko na východe, takmer uprostred mesta, stoja storočné budovy našej školy, ktorá nemá ihrisko, zelené plochy, ale má úžasný ľudský potenciál, najmä vedenie posúvajúce vzdelávanie do 21.
Súdržnosť, Cieľavedomosť, Špeciálnosť, Podpora, Pomoc. Všetko, čo sa odohralo v dobe pandémie Covid-19, sa už pomaly stáva minulosťou a súčasťou našich terajších dní je opäť prezenčné vzdelávanie, a nielen online vzdelávanie, ako to začalo počas pandémie.
Ako riaditeľka školy som sa zapojila do programu expertného dobrovoľníctva prostredníctvom bezplatnej online platformy. Vypracovala som krátky projekt Nastavenie procesu zmeny. Takto som získala pre školu expertnú dobrovoľníčku, ktorá pracuje v bankovníctve.
Facebooková ŠKOLA CEZ POŠTOVÚ SCHRÁNKU bola vytvorená 25. marca 2020. Cieľom nie je propagácia tzv. poštárskej aktivity jednotlivca, ale spoločné hľadanie možnosti vzdelávania pre rôzne komunity. Vytvorili sme priestor, kde inšpirujeme kolegov ako vzdelávať deti, ktoré nemajú prístup k internetu či nemajú telefón. Tu sme začali so zdieľaním dostupných nápadov a materiálov, ktoré sa zmestia do poštovej schránky.
Mojím zámerom projektu je aspoň sčasti nahradiť fyzický kontakt medzi deťmi v školských zariadeniach. Chcem vrátiť deťom sociálny kontakt, súťaživosť, prezentovanie sa navzájom medzi materskými školami a príležitosť zhodnotiť vlastný výkon a výkon iných detí. Deti tým získavajú nové priateľstvá a sociálne väzby.
Počas adventného obdobia sme sa s niektorými kolegyňami rozhodli spríjemniť hektické chvíle v škole. V návale povinností sa akosi vytratili radosť, vzájomná spolupatričnosť, spoločné zážitky...
„Ak chcete mať krásne oči, hľadajte v druhých to dobré, ak chcete mať krásne pery, hovorte len láskavé slová a ak chcete byť vyrovnaní, kráčajte s vedomím, že nikdy nie ste sami.“
Čarovný čas Vianoc sa blíži. Čas, keď končí zhon a prichádza pokojné obdobie. V tejto neľahkej dobe sa nemôžeme stretávať tak, ako sme boli zvyknutí. Pokúsme sa na malú chvíľku zastaviť a pokojne rozjímať spolu so svojimi blízkymi.
Každoročne v našej škole v predvianočnom období uprednostňujeme ušľachtilý cit, veľkorysosť. Spolu s deťmi sa učíme hľadať krásu a dobro v obdarúvaní seba samého, v obdarúvaní priateľov, obyvateľov v našom mestečku.
Naši žiaci v spolupráci so Školským podporným tímom zorganizovali zbierku dobrôt a hygienických potrieb pre sociálne slabé rodiny, ktoré má v starostlivosti Slovenský červený kríž územný spolok Levice.
Tento príspevok asi nebude celkom z učiteľskej praxe a o dištančnom vzdelávaní.... Celým svetom hýbe niečo, čo tu ešte nebolo. Sme unavení a frustrovaní. ALE, kde je dobrá vôľa zvládnuť to a nájde sa aspoň jedno srdiečko, čo dokáže v ľuďoch nájsť to dobré a nechať to dobro narásť a inšpirovať, tam zlá nálada a beznádej nemajú šancu.
Blížil sa Mikuláš. Rozmýšľala som, čo pripravím pre deti ako darček odo mňa. S malou dušičkou som sa obrátila na rodičov, či by mi nepriviezli deti ráno na Železnú studničku.
Škola, v ktorej žijú deti tak úzko späté so starkými, je plná výnimočných skutkov. „Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.“
Každý čas v materskej škole chceme aktuálne využiť na to, aby sme deťom poskytli zároveň čo najväčšiu mieru normálnosti, ktorú sme poznali pred pandémiou, ale zároveň pripraviť ich aj na súčasné a budúce situácie, ktoré sa ešte stále javia byť neisté.
Je naozaj veľmi inšpirujúce, ako kolegovia z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Námestove, na začiatku pandémie v roku 2020, dokázali nájsť spôsob ako si oslobodiť myseľ od zaužívaných postupov...
Učiteľom a učiteľkám v Spojenej škole vo Vrbovom sa aj napriek náročným okolnostiam súvisiacim s pandémiou v školskom roku 2020/2021 podarilo podporiť pozitívnu atmosféru v škole ako medzi učiteľmi, tak aj medzi žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Vlastný youtube kanál vytvorila a nahrala pani učiteľka z Liptovskej Tepličky, v ktorom prináša videá k lepšiemu upochopeniu preberaného učiva pre predmety matematika, biológia a fyzika.
Nie vždy je to len o učení, spolužiaci alebo učiteľ si pripravili pre ostatných výzvy, aby si spríjemnili obdobie cez korona vírus a držali spolu.
Spojením kreatívneho učiteľa a vyučovania online vznikla Sway prezentácia jednej druháckej triedy dokumentujúca ich cestu počas korona krízy.
Už od skorého veku je dôležité rozvíjanie kognitívnych, afektívnych a psychomotických zručností. Pre deti predškolského veku je vhodné zvoliť tvorivé aktivity.
Dlhšia príprava učiteľa a dobrá spolupráca žiakov môže vyústiť do spoločného lapbooku.
Precvičovanie angličtine ide aj za pomoci reklamného spotu.
Skupinovou prácou v priebehu jedného týždňa vznikli perfektné noviny, ktoré sa dali použiť na prácu s inou triedou, ale aj ako vhodná pomôcka na čítanie s porozumením pri výučbe anglického jazyka.
Sprostredkovanie učiva prostredníctvom náučných videí.
Z jednoduchej domácej úlohy zo slovenského jazyka sa stala celoslovenská výzva pre všetky deti, žiakov, študentov, rodičov, učiteľov, športovcov, hercov, moderátorov, vedcov a rôznych iných odborníkov.
Pri myšlienke, ako pomôcť rodinám, ktoré nemajú možnosť pripojenia cez internet, nemajú ani telefón, ale majú záujem o informácie a vzdelávanie vznikla škola cez poštovú schránku.
Virtuálny olympijský štadión spája históriu so športom. Získané teoretické poznatky si môžete overiť v kvíze.
Virtuálna telocvičňa v sebe ukrýva plno nápadov na cvičenia, ktoré hľadáte pomocou ukrytých nápovedí.