Učíme na diaľku

Mikulášsky darček so spätnou väzbou

Základné škola

Autor inšpirácie

Marta Páleníková
SZŠ Felix, Bratislava
marta.palenikova@gmail.com

Moje 2x motto v živote i v triede: - Pracujme s deťmi tak, aby naša snaha naučiť žiakov vedomosti a poznatky, nikdy neprevýšila našu snahu vychovať z nich dobrých a empatických ľudí. - Vzťah medzi učiteľom a žiakmi sa tvorí najmä spoločnými zážitkami. Počas prvej vlny pandémie sme si s mojimi - vtedy prvákmi, vyskúšali čo to je dištančné vzdelávanie. Teraz sme už tretiaci a sme vďační, že sme zatiaľ ako jediná triedy v škole stále na dištančnom vzdelávaní.

Blížil sa Mikuláš. Rozmýšľala som, čo pripravím pre deti ako darček odo mňa. S malou dušičkou som sa obrátila na rodičov, či by mi nepriviezli deti ráno na Železnú studničku. Mám skvelých rodičov, hneď súhlasili a tak sme ráno 6.12. vyrazili na osemkilometrovú túru. Došli sme k živému Betlehemu, pohladkali ovečky a stihli aj učivo z vlastivedy. Určovali sme svetové strany podľa buzoly a prírodných úkazov. Nakoniec sme si zahrali na ihrisku futbal, dievčatá využili veľké preliezačky. Videla som na očiach detí radosť, že môžu byť spolu, prežiť spoločné chvíle.

Na druhý deň na hodine výtvarnej výchove sme si urobili spätnú väzbu na výlet. Deti mali nakresliť okamih, keď sa cítili najšťastnejšie. Na veľký arch papiera postupne lepili svoje obrázky a tak vznikla krásna koláž. Pritom každý prezentoval svoj najšťastnejší okamih a mohli mi dať "darček", čo by som mohla nabudúce zmeniť, aby bol výlet ešte krajší.

Naučiť deti reflektovať učiteľku bez strachu aj v tom negatívnom, to je beh na dlhé trate. Musia vedieť, že sú v bezpečnom prostredí a nemajú obavy z neprijatia. A tak som sa dozvedela, že trasa mohla byť aj dlhšia, mohol byť dlhší čas na hru, zabudla som športové hodinky (vždy ich nosím a meriame dĺžku túry), nepodarilo sa mi zorganizovať "hladkanie" ovečiek v Betleheme (vznikli tam konflikty).

Ďakujem, deti! Už viem, čo urobím, aby bol nabudúce výlet priam nebeský :-).

Zdieľať túto inšpiráciu na Facebooku

Podeľte sa aj vy s nami o váš príbeh - príbeh vašej školy či organizácie, ktorý môže inšpirovať mnohých ďalších.