Učíme na diaľku

Láskyplný vianočný čas

Stredná škola

Autor inšpirácie

PaedDr. Andrea Popovičová, MBA
Spojená škola Kollárova 17, Sečovce
Andrea.Popovicova@gdusecovce.sk

Čarovný čas Vianoc sa blíži. Čas, keď končí zhon a prichádza pokojné obdobie. V tejto neľahkej dobe sa nemôžeme stretávať tak, ako sme boli zvyknutí. Pokúsme sa na malú chvíľku zastaviť a pokojne rozjímať spolu so svojimi blízkymi. Takéto chvíle sú vzácne. Počas Vianoc bývame milší, vľúdnejší, srdcia mávame naplnené radosťou a pod dojmami týchto sviatočných dní sa naše srdcia napĺňajú láskou, roztápajú ako sneh pod slnečnými lúčmi. Otvorme sa svetu, láske, zanechajme spory a sváry a buďme si navzájom bližší.

Čo vlastne predstavujú rozprávkové Vianoce? Sú to cesty plné snehuliakov, zasnežené konáre stromov, cencúle, vŕzgajúci sneh pod našimi krokmi a biele vankúšiky snehu trblietajúce sa v našich vlasoch. Ktosi múdry raz povedal, že vianočné sviatky by nemali byť len o slovíčku mať, ale najmä o slovíčku byť. Byť človekom mysliacim a cítiacim. Sviatky radosti a pokoja nie sú len o bohatom vianočnom stole a množstve darčekov pod stromčekom, ale hlavne o hlbokom duchovnom rozmere. Nezabúdajme, že okolo nás žijú aj takí ľudia, ktorým nie je dopriate prežívať teplo domova, radosť a šťastie. Vianoce sú časom na obdarovanie druhých, sú sviatkom súdržnosti, pokoja a radosti.

Vďaka snahe žiakov z odboru hostinský a krajčírka zo Spojenej školy v Sečovciach zavítali Vianoce o čosi skôr k nič netušiacim seniorom mestečka. Žiačky ušili vianočné vrecúška, naplnili ich ďalšími svojimi výrobkami aj malou dobrôtkou. S kolegyňou Bc. Annou Ondušovou vštepujeme deťom symbol lásky, porozumenia a vo výchovno-vzdelávacom procese poukazujeme na to, že láska, úcta a radosť prinášajú krásne ovocie. Na mnohé zvyky sa už zabúda, preto sa spolu s deťmi snažíme vracať k podstate Vianoc a ich kúzlu, ktorá nespočíva iba v preplnených stoloch, či v mnohorakých daroch, ale v dobrote srdca, v konaní, v správaní sa k blízkym a k okoliu. Radovali sme sa, že sme na tvárach obdarovaných vykúzlili úsmev. Dokázali sme vyčarovať pravú atmosféru Vianoc.

Prílohy

stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.
stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.
stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.

Zdieľať túto inšpiráciu na Facebooku

Podeľte sa aj vy s nami o váš príbeh - príbeh vašej školy či organizácie, ktorý môže inšpirovať mnohých ďalších.