Učíme na diaľku

Každý sám a predsa spolu

Materská škola
Základná škola
Príbeh

Z jednoduchej domácej úlohy zo slovenského jazyka sa stala celoslovenská výzva pre všetky deti, žiakov, študentov, rodičov, učiteľov, športovcov, hercov, moderátorov, vedcov a rôznych iných odborníkov.

Na začiatku tohto školského roka sme ani len netušili, aký bude výnimočný. Nemali sme predstavu o hraniciach, ktoré prekonáme, o zručnostiach, ktoré nadobudneme zo dňa na deň. Zrazu sme mali namiesto práce naše domovy a „home office“ sme už nespájali len s prácou programátorov. Počas tejto novej situácie sme sa menili z rodičov na učiteľov, z učiteľov na zdatných informatikov a všetci na geniálnych animátorov a organizátorov času. Jednu vec sme vedeli s istotou - pandémia zasiahla každého jedného z nás. Niekoho viac, niekoho menej, niekoho pozitívnejšie, niekoho, naopak, skôr negatívne. Ale nikto z nás v tom nebol a ani nie je sám!

Začalo sa to celé ako jednoduchá domáca úloha zo slovenského jazyka. Slohová práca na tému „Ako koronavírus ovplyvnil môj spokojný život“. Väčšinou neobľúbené povinné slohové práce sa zmenili na výpovede plné emócií, strachu, nádeje a spolupatričnosti. Pri čítaní týchto úprimných detských výpovedí sme si povedali, že by bola škoda nepodeliť sa o ne. Domáca úloha našich žiakov sa tak postupne zmenila na celoslovenskú výzvu pre všetky deti, žiakov, študentov, rodičov, učiteľov, športovcov, hercov, moderátorov, vedcov a rôznych iných odborníkov. Výzva dokonca prekonala aj hranice nášho štátu a oslovila aj naše partnerské školy v projekte Erasmus v Chorvátsku, Bulharsku a Turecku. A prečo? LEBO V TOM NIKTO NIE JE SÁM.

Z príspevkov vznikla zbierka, ktorá je výpoveďou detí, rodičov, učiteľov a známych osobností z oblasti školstva, vedy, športu, televízie i z radov spisovateľov. Tieto príbehy, úvahy, básne a modlitby nám budú pripomínať túto ťažkú skúšku v našich životoch, ale rovnako nám budú aj nádejou do budúcnosti, ak by sa niečo podobné zopakovalo. Spoločne zvládneme a prekonáme všetky prekážky.

O desať rokov možno budú práve tieto riadky pamäťou, nie len pre našu školu.

Zdieľať túto inšpiráciu na Facebooku

Podeľte sa aj vy s nami o váš príbeh - príbeh vašej školy či organizácie, ktorý môže inšpirovať mnohých ďalších.