Učíme na diaľku

Radosť rozdávaním rastie

Základná škola

Autor inšpirácie


Cirkevná základná škola s materskou školou Jána Krstiteľa, Partizánske

Každoročne v našej škole v predvianočnom období uprednostňujeme ušľachtilý cit, veľkorysosť. Spolu s deťmi sa učíme hľadať krásu a dobro v obdarúvaní seba samého, v obdarúvaní priateľov, obyvateľov v našom mestečku. V predvianočnom období opúšťame brány školy, aby sme navštívili a potešili obyvateľov nášho mesta našimi umeleckými vystúpeniami, básňami, piesňami a tiež vzájomnými rozhovormi.

Ako to už dnes chodí, aj nám pandémia túto obľúbenú aktivitu prekazila. Jedno nám však bolo jasné, že zdokonaľovať našu veľkorysosť je potrebné aj počas pandémie. To rozhodlo! Dali sme hlavy dokopy, prečítali si aktuálne opatrenia a vyhlásili akciu „Veselého darcu Boh miluje“. Udiali sa dve, pre nás krásne, situácie. So žiakmi sme pred sviatkami viedli rozhovory o tom, ako v rodinách trávia Vianoce. Zhodli sme sa na tom, že stráviť toto obdobie v kruhu svojej rodiny je skutočne vzácne, pre každého tak dôležité a mimoriadne potešiteľné. Práve nedobrovoľné trávenie Vianoc v nemocnici môže byť veľmi náročné.

Pacientov sme síce nemohli navštíviť osobne, ale dúfali sme, že s láskou vyrobený pozdrav prinesie chorým radosť. A tak ochotné detské ruky vyrobili 78 vianočných pozdravov, ktorými sme na Štedrý deň pozdravili pacientov v nemocnici. My, dospelí, sme mysleli aj na samotných zdravotníkov, ktorí na oddeleniach opatrujú a ošetrujú chorých. Zapojili sme sa do iniciatívy „Učitelia pečú zdravotníkom“. Z vďačnosti za ich úsilie sme pre nich napiekli, ozdobili a zabalili vianočné pečivo. V období pandémie, v čase častých zmien a obmedzení ani nás neobchádza únava, občasná nervozita či frustrácia. A tak sme sa rozhodli každý deň hľadať nové možnosti zaujímavých činností, ako dosiahnuť vytýčené ciele. Tieto naše akcie nielen nám robia radosť. To bude asi tým, že radosť, ktorú rozdávame, sa skutočne znásobuje, rastie.

Zdieľať túto inšpiráciu na Facebooku

Podeľte sa aj vy s nami o váš príbeh - príbeh vašej školy či organizácie, ktorý môže inšpirovať mnohých ďalších.