Učíme na diaľku

Čajík pre starkých

Základná škola

Autor inšpirácie

Mgr. Viera Pribylová
ZŠ s MŠ Smolinské
skolsmol@centrum.sk

Každý vie, že október je mesiac úcty k starším. Deti v našej škole si to uvedomujú ešte intenzívnejšie, pretože mnohé bývajú so starými rodičmi, babičky a dedovia ich často sprevádzajú do školy alebo chodia po deti do školského klubu. Jednou z najvzácnejších cností človeka je prejav úcty a vďaky tým, ktorí sa o nás starajú. Škola, v ktorej žijú deti tak úzko späté so starkými, je plná výnimočných skutkov. „Človek je krásny nielen vtedy, keď má pružný krok. Človek je krásny podľa múdrosti, čo zračí sa mu v oku, podľa vrások a bielych vlasov, podľa slov, keď ponára sa v hovore s deťmi do rokov, keď aj on bol mladý. Človek je krásny vtedy, keď ho ľudia majú radi.“

Čajíky pre starkých bola akcia, ktorú vymysleli naše deti v školskom klube detí (ŠKD) so svojou vychovávateľkou. Dobré a voňavé čajíky nalepili do veľkých pestrofarebných srdiečok, v ktorých boli napísané krásne slová vďaky. Text spolu s deťmi pripravila vychovávateľka. Nikto zo starkých nevedel, čo srdiečka skrývajú. Keďže je ťažká doba pre nás všetkých a nemôže sa veľa detí stretávať so svojimi starými rodičmi, tak sme darčeky poslali našim starkým v dedine, ktorým varíme obedy v školskej jedálni. Kuchárky s vedúcou jedálne okrem dobrého obeda pribalili do tašiek aj čajíky v srdiečkach od našich detí. Pani Janka ich potom zaviezla s obedmi k tým, ktorým urobili veľkú radosť. Je dobré, keď máte okolo seba na ceste, ktorú ste si vybrali, toľko spriaznených duší, ktoré okrem svojej práce urobia aj niečo navyše. Asi po týždni sme s deťmi išli na vychádzku a stretli sme babičky. Hneď sa pri nás pristavili a hovorili, že dostali srdiečka s čajíkom. Veľmi ďakovali a jedna babička spomenula, že veľmi plakala, pretože už dávno nič nedostala.

Čo robí naša škola pred Vianocami? Pripravujeme s deťmi a rodičmi krabičky s darčekmi pre starkých v domovoch dôchodcov. K našej akcii sa pripojila celá dedina i obecný úrad. Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok? My vieme a podelíme sa o lásku k starkým aj s ostatnými.

Aktivita Čajík pre starkých nebola realizovaná v rámci vyučovacieho predmetu, bola to aktivita v ŠKD. Cieľom tejto činnosti bolo pripomenúť si svojich blízkych starkých a poďakovať sa im za starostlivosť prostredníctvom malého darčeka. Deti využili svoje kompetencie a zručnosti z výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania a z literatúry. Pracovali s papierom, vystrihovali, písali, lepili a kreslili. Využili farebné papiere, čajíky vo vrecúšku a prilepovali krásny text. Cieľovou skupinou činnosti boli deti na prvom stupni ZŠ. Aktivita prebiehala celý týždeň.

Prílohy

stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.
stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.
stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.
stiahnuť
Zdroj fotografie/videa: autor/autorka príbehu/inšpirácie.

Zdieľať túto inšpiráciu na Facebooku

Podeľte sa aj vy s nami o váš príbeh - príbeh vašej školy či organizácie, ktorý môže inšpirovať mnohých ďalších.