Učíme na diaľku

Posledné obdobie nám prinieslo zvýšené množstvo záťaže a stresu. Ako pracovať v tejto situácii s klímou triedy a manažovať riziká s tým spojené? Ako reagovať a identifikovať prejavy stresu u žiakov a akými technikami im môžeme pomôcť ho regulovať? O tom sme sa rozprávali so psychologičkou, lektorkou a autorkou podcastu o deťoch s poruchami autistického spektra Deti bez návodu Vierou Hincovou. Záznam z webinára „Ako pracovať s klímou triedy a manažovať riziká dopadov záťaže v súčasnej situácii” si môžete pozrieť na našom [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=EwYSVOuJo2g).

Rozhovory 21st Apr 2022 · Ľubica Ťapajová

Viera Hincová: „Deti možno zabudnú, ako sa počíta mierka mapy, ale nezabudnú, ako sa cítili a či sme ich podporili, alebo zostali samé.“

Vnímame, že dnešná doba a neustále sa meniace podmienky spôsobené pandémiou a v súčasnosti i vojnovým konfliktom u našich susedov, sú pre učiteľov naozaj veľmi náročné. Učiteľské povolanie je samo o sebe rizikovou profesiou, ktorá môže viesť k syndrómu vyhorenia, o to viac je o ňom potrebné hovoriť v súvislosti s dnešnou situáciou.

Rozhovory 13th Apr 2022 · Lívia Johanová

Lucia Košťálová: Momenty ľudskosti, ktoré dokážu odznieť v školách od všetkých dospelých, sú pre mňa veľmi významné

Mária Dečová je mentorka a koučka, ktorá sa vo svojej práci venuje aj workshopom pre manažérov školy. Odovzdáva im svoje skúsenosti a poznania, ku ktorým dospela počas svojho 9-ročného pôsobenia ako riaditeľka gymnázia v Košiciach. Čo je podľa nej dôležité na pozícii riaditeľa? To sa dozviete v rozhovore.

Rozhovory 20th Oct 2021 · Ľubica Ťapajová

Mária Dečová: Silný tím stojí na nájdení kvalít každého jedného člena

Anka Chlupíková je medzi slovenskými učiteľmi dobre známa. Bývalá pani riaditeľka Základnej školy v Novákoch sa zviditeľnila vybudovaním inovatívnej školy, ktorá uplatňovala ako jedna z prvých novinky umožňujúce žiakom byť pripravení na život v 21. storočí. Minulé leto sa po 20 rokoch v riadiacej činnosti a 35 rokoch celkového pôsobenia na škole rozhodla otočiť list a pomáhať ďalej žiakom a učiteľom v širšom meradle, na pôde Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Aký rok má za sebou, čo sa pre ňu zmenilo a ako plánuje stráviť toto leto? Čítajte ďalej.

Rozhovory 23rd Jul 2021 · Barbora Michnová

Anna Chlupíková: Stále verím, že s podporou systému sa môže zlepšiť každý jednotlivec

Slovenskí učitelia majú za sebou prvé týždne prázdnin. Niektorí už naplno oddychujú. Iným prekáža v dokonalom oddychu emočné vypätie uplynulého školského roka. Zbavujú sa ho len postupne. Čo nám bráni v tom, aby sme dokázali "vypnúť"? A ako pracovať so svojou mysľou, aby sme ju upokojili a naučili sa efektívne odpočívať nielen počas prázdnin alebo aj cez školský rok? Rozprávali sme sa s českou lektorkou Mgr. Nikolou Šraibovou, uznávanou autorkou článkov na tému psychiky a ľudského šťastia, ktorá sa venuje psychológii a koučingu už viac než 10 rokov.

Rozhovory 21st Jul 2021 · Barbora Michnová

Prečo máme problém vypnúť a čo sa s tým dá robiť? Psychologička odporúča pozitívne sebectvo

“Osobnosť učiteľa nenahradí ani najlepší robot či aplikácia,” hovorí Iveta Barková, víťazka Národnej Ceny Učiteľ Slovenska 2020 a Ceny verejnosti. Od roku 2015 si plní sen o prístupe k vzdelávaniu na Súkromnej základnej škole v Senci, kde pôsobí ako riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu. V bifľovaní nevidí zmysel, žiakov sa snaží naučiť samostatne rozmýšľať. Otázku chápe ako priestor na diskusiu. Spoznajte inšpiratívnu Ivetu Barkovú, ktorá je učiteľkou celým svojím srdcom.

Rozhovory 19th Jul 2021 · Barbora Michnová

Najlepší relax je záhradné kreslo a kniha. Iveta Barková o poslednom školskom roku a plánoch na leto

Viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov, RNDr. Soňa Puterková, pôsobí v školstve viac ako 30 rokov a neustále sa samovzdeláva. Aktívna učiteľka biológie stála dokonca pri zrode nášho portálu ucimenadialku.sk, ktorému pomáhala postaviť sa na nohy svojím e-mailovým poradenstvom. Vybrali sme sa zistiť, ako trávi leto táto činorodá pani učiteľka.

Rozhovory 19th Jul 2021 · Barbora Michnová

Vzdelávať sa alebo zavárať marhule? Viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov stíha cez leto oboje

Anka Jančová pracuje na gymnáziu v Považskej Bystrici a je učiteľkou telom aj dušou. Počas roka začala pracovať na staronovej škole a svojich študentov spoznala cez obrazovku počítača. Ako tento rok zvládla a čo ju naučil, sa dočítate v krátkom rozhovore.

Rozhovory 16th Jul 2021 · Barbora Michnová

Anna Jančová: Počas leta nič nedoháňam

Držiteľka ocenenia Biela vrana Monika Podolinská učí posledných trinásť rokov deti z osady Rúbanka. Približuje im veci, ktoré by v osade nikdy nepoznali. Po náročnom roku dištančnej výučby spustila pred pár dňami letnú školu. Svojich druháčikov zobrala hneď na druhý deň na výlet do Bratislavy. Väčšina z nich ju navštívila prvýkrát v živote. A bol poriadne neobyčajný výlet! Malú delegáciu totiž privítala v Bratislave samotná pani prezidentka Zuzana Čaputová. Ako vyzerá letná škola pod Monikinim vedením a prečo ju organizuje? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Rozhovory 15th Jul 2021 · Barbora Michnová

Neriadime sa zvonením, ale začíname spoločnými raňajkami. Monika Podolinská prezrádza, ako vyzerá letná škola