Posledné obdobie nám prinieslo zvýšené množstvo záťaže a stresu. Ako pracovať v tejto situácii s klímou triedy a manažovať riziká s tým spojené? Ako reagovať a identifikovať prejavy stresu u žiakov a akými technikami im môžeme pomôcť ho regulovať? O tom sme sa rozprávali so psychologičkou, lektorkou a autorkou podcastu o deťoch s poruchami autistického spektra Deti bez návodu Vierou Hincovou. Záznam z webinára „Ako pracovať s klímou triedy a manažovať riziká dopadov záťaže v súčasnej situácii” si môžete pozrieť na našom [YouTube](https://www.youtube.com/watch?v=EwYSVOuJo2g).
Vnímame, že dnešná doba a neustále sa meniace podmienky spôsobené pandémiou a v súčasnosti i vojnovým konfliktom u našich susedov, sú pre učiteľov naozaj veľmi náročné. Učiteľské povolanie je samo o sebe rizikovou profesiou, ktorá môže viesť k syndrómu vyhorenia, o to viac je o ňom potrebné hovoriť v súvislosti s dnešnou situáciou.
Mária Dečová je mentorka a koučka, ktorá sa vo svojej práci venuje aj workshopom pre manažérov školy. Odovzdáva im svoje skúsenosti a poznania, ku ktorým dospela počas svojho 9-ročného pôsobenia ako riaditeľka gymnázia v Košiciach. Čo je podľa nej dôležité na pozícii riaditeľa? To sa dozviete v rozhovore.
Anka Chlupíková je medzi slovenskými učiteľmi dobre známa. Bývalá pani riaditeľka Základnej školy v Novákoch sa zviditeľnila vybudovaním inovatívnej školy, ktorá uplatňovala ako jedna z prvých novinky umožňujúce žiakom byť pripravení na život v 21. storočí. Minulé leto sa po 20 rokoch v riadiacej činnosti a 35 rokoch celkového pôsobenia na škole rozhodla otočiť list a pomáhať ďalej žiakom a učiteľom v širšom meradle, na pôde Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Aký rok má za sebou, čo sa pre ňu zmenilo a ako plánuje stráviť toto leto? Čítajte ďalej.
Slovenskí učitelia majú za sebou prvé týždne prázdnin. Niektorí už naplno oddychujú. Iným prekáža v dokonalom oddychu emočné vypätie uplynulého školského roka. Zbavujú sa ho len postupne. Čo nám bráni v tom, aby sme dokázali "vypnúť"? A ako pracovať so svojou mysľou, aby sme ju upokojili a naučili sa efektívne odpočívať nielen počas prázdnin alebo aj cez školský rok? Rozprávali sme sa s českou lektorkou Mgr. Nikolou Šraibovou, uznávanou autorkou článkov na tému psychiky a ľudského šťastia, ktorá sa venuje psychológii a koučingu už viac než 10 rokov.
“Osobnosť učiteľa nenahradí ani najlepší robot či aplikácia,” hovorí Iveta Barková, víťazka Národnej Ceny Učiteľ Slovenska 2020 a Ceny verejnosti. Od roku 2015 si plní sen o prístupe k vzdelávaniu na Súkromnej základnej škole v Senci, kde pôsobí ako riaditeľka a učiteľka slovenského jazyka a dejepisu. V bifľovaní nevidí zmysel, žiakov sa snaží naučiť samostatne rozmýšľať. Otázku chápe ako priestor na diskusiu. Spoznajte inšpiratívnu Ivetu Barkovú, ktorá je učiteľkou celým svojím srdcom.
Viceprezidentka Slovenskej komory učiteľov, RNDr. Soňa Puterková, pôsobí v školstve viac ako 30 rokov a neustále sa samovzdeláva. Aktívna učiteľka biológie stála dokonca pri zrode nášho portálu ucimenadialku.sk, ktorému pomáhala postaviť sa na nohy svojím e-mailovým poradenstvom. Vybrali sme sa zistiť, ako trávi leto táto činorodá pani učiteľka.
Anka Jančová pracuje na gymnáziu v Považskej Bystrici a je učiteľkou telom aj dušou. Počas roka začala pracovať na staronovej škole a svojich študentov spoznala cez obrazovku počítača. Ako tento rok zvládla a čo ju naučil, sa dočítate v krátkom rozhovore.
Držiteľka ocenenia Biela vrana Monika Podolinská učí posledných trinásť rokov deti z osady Rúbanka. Približuje im veci, ktoré by v osade nikdy nepoznali. Po náročnom roku dištančnej výučby spustila pred pár dňami letnú školu. Svojich druháčikov zobrala hneď na druhý deň na výlet do Bratislavy. Väčšina z nich ju navštívila prvýkrát v živote. A bol poriadne neobyčajný výlet! Malú delegáciu totiž privítala v Bratislave samotná pani prezidentka Zuzana Čaputová. Ako vyzerá letná škola pod Monikinim vedením a prečo ju organizuje? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.