Učíme na diaľku

Štátny tajomník Paulis: Slovensko má inovatívny potenciál, ktorý môžeme konečne využiť

07.10.2020|Michaela Domorák Barnová

Bratislava 07.10.2020 Roky hanby spôsobenej problémami s platením členstiev v medzinárodných vedeckých organizáciách sú už minulosťou. Vláda na stredajšom rokovaní totiž schválila pokračovanie spolupráce Slovenska s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou). Ako priblížil štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis, pre krajinu to znamená, že slovenské firmy sa budú môcť zapojiť do transformácie ekonomiky z výrobnej sféry na ekonomiku založenú na výskume a inováciách.

Slovensko má inovatívny potenciál, ktorý je možné využiť aj pre udržanie konkurencieschopnosti v pokrízovom období. Preto je mimoriadnym úspechom, že vláda schválila spoluprácu formou pridruženého členstva s ESA - najvýznamnejšou organizáciou vesmírneho sektora v Európe. „Členstvá v medzinárodných vedeckých organizáciách boli vždy v minulosti veľmi problematické, neplatili sa a spôsobili Slovensku blamáž. O to viac, som rád, že sa nám podarilo presvedčiť Ministerstvo financií SR, ktoré má k tomu iný postoj, ako predchádzajúca vláda,“ priblížil štátny tajomník Paulis. Takzvané členské bude uhradené nielen na tento rok, ale v štátnom rozpočte bude položka na úhradu členského aj na nasledujúce roky. „Budúci rok už nebudú žiadne oneskorenia platieb, žiadna potenciálna hanba Slovensku nehrozí,“ dodal Paulis.

Doterajšia spolupráca s ESA bola limitovaná, vesmírny výskum nemohol dospieť až do komerčnej fázy. V pridruženom členstve, ktoré Slovensko od budúceho roka bude mať, môže vzniknúť hotový produkt. _„Slovenské firmy získajú možnosť byť dodávateľmi alebo subdodávateľmi dodávateľov ESA. Je to možnosť pre softvérové firmy, startupy, ale aj firmy z oblasti automobilového či leteckého priemyslu,“ _ozrejmil. Na rade sú tak rokovania o podobe medzinárodnej zmluvy o pridruženom členstve Slovenska. Materiál sa následne predloží vláde a taktiež parlamentu.