Učíme na diaľku

Inšpiratívny príbeh mladej Slovenky, pomáhala utečencom v Iraku, dnes je delegátkou SR pri OSN a WHO

21.08.2020|Michaela Domorák Barnová

21.08.2020 Duševné zdravie je čoraz častejšie témou mladých. Vďaka Iuvente a Odboru mládeže Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR dostala šancu zmeniť povedomie ľudí o tejto problematike aj sympatická brunetka z východného Slovenska Katarína Dudová.

Slovensko má prvú mládežnícku delegátku SR pri WHO. Stala sa ňou Katarína Dudová z obce Babie. Je absolventkou bakalárskeho štúdia Globálneho zdravotníctva a sociálnej medicíny na King’s College London, vďaka ktorému jej témy globálneho zdravotníctva prirástli k srdcu. Počas štúdia mala príležitosť stráviť rok na Western University v Kanade a leto na humanitárnom projekte STEP-IN v Iraku. Po vyštudovaní bakalárskeho štúdia sa rozhodla vrátiť na Slovensko a absolvovať študijno-formačný program v Kolégiu Anton Neuwirtha. Od septembra pracuje na národnom projekte PIAAC - Medzinárodné hodnotenie kľúčových kompetencií dospelých.

Zdroj: súkromný archív K.D., na fotografii Katarína Dudová

V máji tohto roku zvíťazila na výberovom konaní v novom programe pre mladých ľudí – mládežnícky delegát/mládežnícka delegátka SR pri WHO. Aká bola jej prvá reakcia, keď sa dozvedela, že vyhrala? „Mala som radosť, ktorá bola následne sprevádzaná príjemným pocitom zodpovednosti. Veľmi ma potešilo, že som dnes dostala skvelú príležitosť, aby som mohla svoj čas a energiu investovať do diela, o ktorom verím, že bude pre mladých na Slovensku prínosné,“ opísala svoje prvé dojmy Katarína.

POZRITE SI ROZHOVOR S INŠPIRATÍVNOU KATARÍNOU DUDOVOU

V rámci svojho mandátu sa plánuje venovať nesmierne aktuálnej a významnej téme duševného zdravia. „Ako svoju hlavnú agendu som si vybrala zvýšenie povedomia o dôležitosti duševného zdravia medzi mladými. Po návrate zo zahraničia som si túto problematiku začala všímať viac v slovenskom kontexte. Najmä osobné skúsenosti s mladými ľuďmi naokolo, mi pomohli navnímať, že to čo tu chýba je práve pozitívny prístup k duševnému zdraviu a potreba pozdvihnutia tejto témy vo verejnom diškurze,“ priblížila.

Mladí sú podľa jej slov dnes vystavení mnohým stresujúcim faktorom, ako vysoké očakávania zo strany príbuzných a okolia, komplikované rodinné vzťahy, či narastajúci syndrómu vyhorenia. „Je dôležité, aby mladí ľudia cítili, že na tom, čo prežívajú, naozaj záleží a dá sa s tým efektívne pracovať. Mojím primárnym cieľom je tak vytvoriť priestor na potrebnú diskusiu a pozvať mladých rozprávať sa o týchto dôležitých témach,“ dodala.