Učíme na diaľku

Poprední svetovo uznávaní odborníci z NASA či SpaceX, najnovšie technológie, vynálezy a vesmírne zaujímavosti. To všetko na jednom mieste ponúka „vesmírny týždeň“ počas EXPO Dubaj. Práve na túto udalosť roka pre vesmírnych nadšencov vyhlásilo ministerstvo školstva výzvu. Zapojiť sa môžu študenti stredných, vysokých škôl a takisto učitelia.

Veda 9th Jun 2021 · Adriána Antolová

Ministerstvo školstva hľadá najväčších nadšencov vesmíru z radov študentov a učiteľov. Zúčastniť sa môžu „vesmírneho týždňa“ v rámci EXPO Dubaj

Thumbnail

Na podnet Medzinárodnej leteckej federácie bol 12. apríl v roku 1968 vyhlásený za Svetový deň letectva a kozmonautiky a Valné zhromaždenie OSN v roku 2011 vyhlásilo 12. apríl za Medzinárodný deň letu človeka do vesmíru. Stalo sa tak na počesť prvého letu človeka do vesmíru, pričom kozmonaut bývalého Sovietskeho zväzu Jurij Gagarin obletel jedenkrát zemeguľu práve pred 60 rokmi. Išlo o významný medzník, ktorý otvoril ďalšie obzory a možnosti skúmania priestoru za hranicami Zeme.

Veda 11th Apr 2021 · Adriána Antolová

Od Gagarina po naše členstvo v ESA

Thumbnail

Na pôde ministerstva školstva prebehla diskusia k plánom vo vysokom školstve s reprezentáciou vysokých škôl. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling a štátny tajomník pre vedu a výskum Ľudovít Paulis diskutovali s predstaviteľmi troch hlavných orgánov reprezentácie vysokých škôl – s prezidentom Slovenskej rektorskej komory Rudolfom Kropilom, predsedom rady vysokých škôl Martinom Putalom a predsedom Študentskej rady vysokých škôl Filipom Šuranom.

Veda Vzdelanie 2nd Mar 2021 · Adriána Antolová

B. Gröhling: Oceňujem konštruktívne stretnutie so zástupcami vysokých škôl k reformným plánom vo vysokom školstve

Thumbnail

Toto prestížne ocenenie sa odovzdáva v oblasti vedy a výskumu každé dva roky v rámci bilaterálnej spolupráce Slovenska a Francúzska.

Ľudia Veda 4th Dec 2020 · Adriána Antolová

Cena M. R. Štefánika už pozná svojho tohtoročného držiteľa

Thumbnail

V pondelok 9. novembra štartuje 17. ročník Týždňa vedy a techniky (TVT). Online a zadarmo sprostredkuje desiatky zaujímavých podujatí, od popularizačných prednášok a náučných videí, cez vedecké filmy, semináre, konferencie, či súťaže.

Veda Správy 5th Nov 2020 · Michaela Domorák Barnová

Týždeň vedy a techniky 2020 je iný. Vedu môžeme zažiť priamo v obývačke

Thumbnail

O prenose výsledkov výskumu do praxe po prvýkrát hovorili nielen akademici, ale aj zástupcovia biznisu. Konferencia COINTT 2020 síce podľa hlasov odborníkov potvrdzuje fakt, že Slovensko trpí nízkou inovatívnou výkonnosťou, ale na strane druhej uznávajú, že duševné vlastníctvo predstavuje pre podnikateľov istú konkurenčnú výhodu. Pre akademickú inštitúciu aj zdroj pasívneho príjmu.

Veda Vzdelanie Správy 21st Oct 2020 · Michaela Domorák Barnová

Transfer technológií. Slovensko trpí nízkou inovatívnou výkonnosťou

Roky hanby spôsobenej problémami s platením členstiev v medzinárodných vedeckých organizáciách sú už minulosťou. Vláda na stredajšom rokovaní totiž schválila pokračovanie spolupráce Slovenska s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou). Ako priblížil štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre vedu, výskum a inovácie Ľudovít Paulis, pre krajinu to znamená, že slovenské firmy sa budú môcť zapojiť do transformácie ekonomiky z výrobnej sféry na ekonomiku založenú na výskume a inováciách.

Veda Vzdelanie Správy 7th Oct 2020 · Michaela Domorák Barnová

Štátny tajomník Paulis: Slovensko má inovatívny potenciál, ktorý môžeme konečne využiť

FabLab ponúka voľný vstup fanúšikom najmodernejších technológií

Veda 2nd Oct 2020 · Jozef Petríček

FabLab ponúka voľný vstup fanúšikom najmodernejších technológií

Intenzívna niekoľkomesačná práca štátneho tajomníka pre vedu, výskum a inovácie Ľudovíta Paulisa prináša prvé ovocie. Napriek tomu, že situácia v oblasti vedy a výskumu v čase, keď preberal mandát, nebola lichotivá, podarilo sa mu podniknúť významné kroky smerujúce k odblokovaniu a zrýchleniu procesov pri čerpaní a zazmluvnení projektov.

Veda 9th Sep 2020 · Michaela Domorák Barnová

Štátny tajomník Paulis: Naším cieľom je, aby vedci a výskumníci získavali financie pružnejšie

Thumbnail

Veda 9th Sep 2020 · CVTI SR

PODCAST: Vedci v laboratórnych podmienkach simulujú vlastnosti čiernych dier (Peter Skyba)